Sunday, February 15, 2015

The Imitation Game

Benedict Cumberbatch, Keira Knightley, Matthew Goode,  Rory Kinnear

Samal ajal, kui teised läksid esimesele Fifty Shades of Grey seansile, läksime Merjega hoopis Cumberbatchi ja Enigmat vaatama ja kui filmid samaaegselt lõppesid ning nägin mornide nägudega Fifty Shades'i vaatajaid, olin meie valiku üle väga rõõmus.

Viimasel ajal on tõesti head filmad sattunud, see kaasaarvatud.

Cumberbatch kehastas Alan Turingut, matemaatikut, kes ühes teiste tarkade meestega aitas II maailmasõja ajal dešifreerida Enigma abiga edastatud šifreeritud teateid. Sakslaste leiutatud Enigma oli masin, mille vahendusel sakslased omavahel sõja ajal kirju vahetasid. Kirjade dešifreerimine oli eriti keeruline, sest igal südaööl muutus Enigma kombinatsioon ja kui nt praegu a=r, siis juba peale südaööd, võis a=f jne.

Turing arvas, et parim šanss lahenduse leidmiseks oleks masina ehitamine, mis suudaks lahendada kõikvõimalikke mõistatusi kiiremini kui inimaju ning asus oma hirmkallist masinat ehitama. Ta võis olla küll matemaatiline geenius, aga inimsuhete alal oli mees täielik võhik, mistõttu töötas ta üksinda ning suhted teiste meeskonnakaaslastega olid konarlikud.

10/10

No comments:

Post a Comment